دفتر امور روستایی و شوراها
جستجو
همایش روز ملی شوراها 1397/02/09
به مناسبت نهم اردیبهشت ماه برگزار شد:
همایش روز ملی شوراها

همایش استانی اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستایی استان سمنان باحضور دکتر چاووشی استاندار محترم ، جناب آقای دکتر ناجی معاونت محترم سیاسی و اجتماعی استانداری، جناب آقای ابک سرپرست محترم معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و فرمانداران، شهرداران و مدیران کل حوزه شهری و روستایی استانداری و برخی مدیران کل دستگاههای اجرایی استان و باحضور اعضای شورای اسلامی شهر و روستایی در محل سالن امیر کبیر دانشگاه سمنان برگزار شد. در ابتدای این همایش که  به مناسبت نهم اردیبهشت ماه روز ملی شوراها برگزار شده بود آقای مهندس ابک  سرپرست محترم معاونت هماهنگی امورعمرانی ضمن عرض خوشامد به حاضرین گزارشی در خصوص وضعیت اعتبارات در حوزه روستاهای دارای دهیاری و فاقد دهیاری ارائه و از شوراهای محترم خواستار تلاش و اهتمام جدی در زمینه‌ی جذب سرمایه‌گذار و علی الخصوص راهنمایی واجدین شرایط برای اخذ تسهیلات کم بهره وام ایجاد اشتغال روستایی داشته باشند وی هم چنین با اشاره به تلاش ها برای رونق گردشگری در استان تصریح کرد: وام 15 میلیون تومانی با کارمزد پنج درصد به روستائیانی که قصد فعالیت در زمینه بوم گردی و گردشگری روستایی دارند نیز توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان پرداخت می شود.

سپس نمایندگان محترم شوراهای اسلامی استان،شهر و روستا به نمایندگی مشکلات حوزه خود را مطرح نمودند.

 در ادامه جناب آقای دکتر ناجی معاون محترم سیاسی و اجتماعی استانداری نیز در سخنانی بر اهمیت توجه شوراها به حوزه اجتماعی اشاره کرده و گفتند روابط بین شوراها و مسئولان برای تحقق حقوق شهروندی و کاهش آسیب های اجتماعی باید محکم تر شود.

سپس آقای دکتر چاووشی استاندار محترم در سخنان خود گفت: شوراها پیش از آنکه متولی امور عمرانی باشند باید در سیاستگذاری ، سیاست ‌ورزی و بحث اجتماعی فعال باشند و  از آنها خواستند که سیاست گذار شهر و روستای خود بوده که البته این به معنای سیاسی بازی نیست. سپس ایشان از حوزه سیاسی و اجتماعی استانداری درخواست کردند که بانک اطلاعاتی تمامی اعضای شوراهای اسلامی دوره های قبل و فعلی احصا شده و از ظرفیت های افراد مجرب و نخبه استفاده شود. زیرا نیرویی که چهار سال در جایی مشغول به خدمت بوده است یک نیروی ورزیده و باتجربه بوده و باید از این فرصت ها استفاده کرد.

 ایشان شوراها را بازوان دولت در مناظق مختلف کشور نامید و با اشاره به خشکسالی و مشکلات ناشی از آن گفت : شوراها باید برای فرهنگ سازی مصرف صحیح آب در بخش آشامیدن و کشاورزی تلاش کنند.  ایشان سرمازدگی محصولات کشاورزی را نیز یادآور شد و همکاری کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و اعضای شوراها برای بازدید از باغ ها و مزارع آسیب دیده و رفع مشکلات را ضروری دانست
وی اظهارداشت : شوراها در قانونگذاری کشور و نظام قانونگذاری تاثیر زیادی داشته و از این رو با اشرافیت به وظایف خود باید نقش اثرگذاری در کاهش مشکلات جامعه داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد : یکی از نهادهای موثری که به صورت مستقیم برای مجلس دستور کار تعیین می‌کند و مانند دولت لایحه به مجلس ارایه می‌کند شورای عالی استان‌هاست که باید از این ظرفیت به نحو احسن بهره برد.
ایشان با بیان این که استانداری سمنان متعهد شده است برای تحقق شعار استان بدون بیکار بکوشد، گفت : برای تحقق این شعار زمان تعیین نکردیم اما شواهد نشان می‌دهد اگر با ظرفیت موجود، مشابه سنوات گذشته عمل کنیم در همین دوره و در همین دولت می‌توان مشکل بیکاری استان را حل کرد.
وی با بیان این که در حوزه تصمیم‌گیری نیازمند آموزش جدی در عرصه شوراها هستیم ، ادامه داد: مشکل کنونی کشور و جامعه بحث کم‌آبی و بحران آب است و با توجه به بارش کم و افت آب‌های زیرزمینی، نقش نهادهایی چون شورا‌ها در ترویج فرهنگ درست از منابع آبی بسیار اثرگذار است.
ایشان نهادینه شدن فرهنگ استفاده درست از منابع آبی را نیازمند آگاه کردن مردم دانست و تأکید کرد : البته همه مردمی که تمایل دارند زندگی در جریان باشد و از بی‌آبی رنج نبرند در قبال استفاده و نهادینه کردن فرهنگ درست منابع آبی مسئول هستند.
وی تصریح کرد : بحث انتقال آب به سمنان در دستور کار بوده و به جد پیگیر آن هستیم و در آینده‌ای نه چندان دور گزارشی در این ارتباط به مردم استان ارایه خواهد شد.
استاندار سمنان همچنین به بحث سرمازدگی درختان و محصولات کشاورزی و ضرورت بیمه کردن محصولات کشاورزی اشاره و اضافه کرد : دنیا بر اساس نظام بیمه‌ای خسارات را جبران می‌کند و کشاورزان باید از این ظرفیت استفاده و محصولات خود را بیمه کنند.
وی با تأکید بر این که همه مسوولان باید برای بهبود وضعیت مردم بسیج‌وار فعالیت کنند و وقف مردم شوند، ادامه داد:  جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهوری بر ایفای درست نقش‌ها برای خدمت‌رسانی مطلوب به مردم تأکید کردند.

بعد از سخنان آقای دکتر چاووشی گروه سرود و رقص محلی روستای اسب کشان و حسین آباد کالپوش به اجرای برنامه پرداخته و سپس کارگاه آموزشی سرمایه گذاری با تدریس جناب آقای دکتر ندیم  پدر سرمایه گذاری  شهری ایران برگزار شد.

 

تعداد بازدید: 21
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

نشاني : سمنان - بلوار بسيج - استانداري سمنان - دفترامور روستايي و شوراها -  تلفن: 2129260

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان می‌باشد.
Powered by DorsaPortal